Kamperem przez jesień – jak zorganizować podróż?

28.09.2021

Kamperem przez jesień – jak zorganizować podróż?

Jesień nas rozpieszcza - jest słonecznie, ciepło i kolorowo. To doskonały moment, aby zaplanować jesienną wycieczkę na weekend lub kilka dni. Można wyjechać do górskiego schroniska, nadmorskiego kurortu lub hotelu, albo alternatywnie wybrać się w podróż kamperem. Choć głównie kojarzy się on z wakacyjnymi wyprawami to także w chłodniejsze dni będzie doskonałą opcją do podróżowania. Jak zorganizować podróż, skąd wziąć odpowiedni transport i co nam się przyda w trasie?

 

Oczywiście podróż kamperem nie może się odbyć bez… kampera! Opcji jego nabycia jest kilka:

  • zakup własnego transportu
  • wypożyczenie samochodu lub przyczepy na kilka dni.

W przypadku decyzji o wypożyczeniu możemy wybrać i przetestować takie rozwiązanie, jakie w danym momencie nam odpowiada. Do wyboru jest przyczepa kampingowa, którą montuje się do haka w samochodzie, przedłużony samochód, opcja z ogrzewaniem, o różnej wielkości. Własny kamper będzie idealnie dopasowany do potrzeb użytkowników, ale trzeba liczyć się z tym, że to większy wydatek. Jeśli konieczne będzie dofinansowanie warto sprawdzić ofertę pożyczki online, która jest szybkim i bezpiecznym sposobem na dodatkową gotówkę.

Jakiego kampera wypożyczyć?

W przypadku podjęcia decyzji o wypożyczeniu samochodu lub przyczepy musimy zastanowić się, na który model się zdecydować. Wiele zależy od transportu, który już posiadamy, liczby osób, które będą podróżować i naszych oczekiwań względem takiej wyprawy. Jeśli mamy dobry, mocny samochód to dobrym rozwiązaniem będzie przyczepa, którą łączy się z autem. Chcesz jechać domem na kółkach – wybierz kampera, który jest większy, ale bardziej komfortowy wewnątrz.

Duże znaczenie ma to, w jaki sposób chcemy podróżować, gdzie i jak daleko jechać, jak spędzać czas podczas podróży. Warto wcześniej odpowiedzieć sobie na te pytania i wyobrazić sobie nasz wyjazd. Ważna jest świadomość tego, dlaczego chcemy jechać właśnie kamperem, spać na kampingu lub w lesie. Musimy mieć świadomość, że to inny sposób wyjeżdżania: konieczne będzie samodzielne gotowanie, szukanie parkingów i miejsc na legalny nocleg, inaczej będzie wyglądała codzienna toaleta, komfort życia i bliska obecność naszych towarzyszy.

Jak przygotować się do podróży?

Jeśli nie mamy doświadczenie w podróżowaniu kamperem przede wszystkim pozbądźmy się oczekiwań. Doświadczajmy, próbujmy, testujmy samo prowadzenie tego typu samochodu, codziennych czynności związanych z higieną i jedzeniem, spaniem, organizowaniem sobie czasu. Przed wyjazdem zróbmy plan podróży, sprawdźmy kampingi lub miejsca, w których będzie możliwość zatrzymać się na dłużej.

W miarę możliwości zabierzmy ze sobą większość rzeczy. Oczywiście na każdym kroku jest sklep i większe miasto, ale lepiej uniknąć co chwilę dojeżdżania do supermarketu. Przydadzą się też dodatkowe baniaki z wodą, suchy prowiant i mapa (nawigacja czasem zawodzi. Szczególnie, kiedy chcemy odkrywać niewielkie wsie czy leśne tereny. Nie zapomnijmy o preparatach na komary, które mogą nie tylko dokuczać nam na zewnątrz, ale i dostać się do środka kampera.

Podróżowanie kamperem to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej niezwykła przygoda. Pewnie nie dla każdego, ale najlepszym sposobem, aby się o tym przekonać jest wyjazd. Dlatego jeszcze w tym kwartale zaplanuj kilkudniowy lub weekendowy wypad kamperem i ciesz się piękną, złota, polską jesienią.