Poduszka finansowa – czym jest i ile powinna wynosić?

23.06.2022

Poduszka finansowa – czym jest i ile powinna wynosić?

Daje nam poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Pozwala uporządkować domowy budżet i jest rozwiązaniem w nieoczekiwanych sytuacjach. Warto ją mieć szczególnie w niepewnych czasach. Poduszka finansowa – jak zaplanować proces jej budowania? Jaka kwota będzie wystarczająca, aby zabezpieczyć nas na wszelki wypadek?

Sytuacje wymagające dodatkowych pieniędzy mogą spotkać każdego. Utrata stałego zatrudnienia, nagłe pojawienie się problemów zdrowotnych, wymagających specjalistycznego leczenia czy pokrycie kosztów, wynikających z nieprzewidzianych zdarzeń. Solidna poduszka finansowa może stanowić oparcie także w sytuacjach, gdy decydujemy się na zmianę pracy, miejsca zamieszkania czy zakładamy rodzinę.

Czym jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to fundusz awaryjny, który uchroni nas przed niespodziewanymi wydatkami. Zapewni równowagę naszemu portfelowi w sytuacji, która wymaga większych funduszy lub pokrycia kosztów życia bez możliwości zarabiania. Wiele osób rezygnuje z budowy funduszu zabezpieczającego z uwagi na niskie zarobki czy długi. Jednak poduszka finsnowa nie musi powstać w ciągu kilku tygodni! Najważniejsze jest, aby oszczędzana kwota regularnie się zwiększała, zapewniając coraz większe poczucie bezpieczeństwa.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Początkiem tworzenia poduszki finansowej będzie taka kwota, która pozwoli na pokrycie kosztów życia przez 3 miesiące lub  wynosząca po prostu trzykrotność naszych dochodów. Po osiągnięciu takiego celu, warto rozbudować naszą poduszkę na sześć czy dwanaście miesięcy. Tak solidne zabezpieczenie pozwoli zachować spokój i elastyczność w przypadku kryzysu, choroby czy utraty pracy.

Przeanalizuj swoje przychody i wydatki

Do tworzenia zabezpieczenia finansowego należy podejść indywidualnie. Wysokość odkładanych oszczędności powinna być dopasowana do potrzeb i zarobków, by skutecznie i efektywnie osiągać postawiony sobie cel. Na początek należy zrobić analizę kosztów, które ponosimy w każdym miesiącu oraz ogólny kosztorys roczny, który oprócz stałych opłat uwzględnia święta, urlopy, prezenty okolicznościowe czy wydatki na zdrowie. Wypisujemy wszystkie koszty, a w tym: kredyty, pożyczki online, comiesięczne raty.

Następnie sprawdzamy, czy uzyskana miesięczna kwota pokrywa się z naszymi przychodami. Jeśli tak i nadal coś zostaje na koncie bankowym to świetnie! Nadwyżki można przeznaczyć na budowanie poduszki finansowej. Jednak, gdy jesteśmy na minusie musimy najpierw pomyśleć o opcjach ratunkowych, typu ograniczenie wydatków lub dodatkowa praca.

Jak zacząć i realizować oszczędzanie?

Kluczem do sukcesu jest regularne działanie. Odkładanie nawet drobnych kwot, ale w comiesięcznych odstępach, pomoże nam wykształcić dobre nawyki. Na początku warto zaplanować moment uzupełniania naszej poduszki. Może to być dzień otrzymania pensji zanim wykonamy podstawowe opłaty, opłacimy raty czy wybierzemy się na zakupy. Dobrym pomysłem będzie zlecenie w swoim banku cyklicznego przelewu, by określona kwota co miesiąc trafiała na osobny rachunek oszczędnościowy. W ten sposób skutecznie zapobiegniemy pokusie wykorzystania środków na bieżące wydatki i szybciej osiągniemy równowagę budżetu. Przeznaczanie dodatkowych i niespodziewanych przychodów na poduszkę finansową również może być źródłem powiększania naszej puli środków na tzw. „czarną godzinę”.

Metod przechowywania dodatkowych środków może być wiele. Z pewnością lepiej rozważyć drugie konto lub rachunek oszczędnościowy. Gdy zgromadzimy większą sumę, zabezpieczającą nasz budżet na dłużej, możemy zastanowić się nad otwarciem lokaty. W ten sposób nasze oszczędności przez określony czas będą na siebie zarabiały.