Bądźmy w kontakcie z najbliższymi

21.01.2021

Trwająca już niemal rok pandemia sprawiła, że oddaliliśmy się od siebie, przynajmniej fizycznie. Dla większości osób, które nie mogą regularnie spotykać się z bliskimi, problemem może być poczucie odizolowania i tęsknota za bliskością. Kontakty za pośrednictwem światów wirtualnych wydają się być nędzną namiastką tego, czego doświadczaliśmy wcześniej. Wszyscy jednak mamy świadomość tych dwóch prostych prawd: "jest jak jest" oraz "jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma".

Spróbujmy zatem prześledzić możliwości jakie daje nam Internet, w kwestii kontaktów z rodziną, przyjaciółmi i znajomymi.

Ważne jest nastawienie. W czasach kiedy tak wielu ludzi doświadcza nieszczęść i trudności, dobrze jest cieszyć się życiem i doceniać jego uroki. Zamiast smucić się, że utknęło się w domu, lepiej pomyśleć, że to właściwie nasz wybór. To my wybieramy izolację z miłości do samych siebie i naszych bliskich, oraz wielu innych obcych nam ludzi. Chcemy być zdrowi i przetrwać ten trudny czas.

 

Spotkania towarzyskie online

Od czego zacząć? Najbardziej podstawowym narzędziem osoby towarzyskiej są dziś komunikacyjne platformy internetowe. Jest ich na rynku co najmniej kilka, jeśli wymienić tylko gigantów (Skype, Facebook, Google, Zoom). Wcześniej służyły przede wszystkim firmom nowoczesnym, tym które nigdy nie bały się działalności online. Dziś są chlebem powszednim życia społecznego. Osobną kategorię stanowią aplikacje mobilne (np. Whatsapp, czy Viber), równie przydatne w organizacji video konferencji na każdym szczeblu.

Ich przewaga nad tradycyjnym telefonem polega na tym, że na takiej oto platformie lub aplikacji można się zobaczyć, można nagrywać swoje spotkanie z ukochaną osobą i przypominać je sobie później, oglądając niezliczoną ilość razy. Rozmowę online można sobie urządzić w każdej chwili, podobnie jak pogawędkę, którą ucinamy sobie w domu. Nie ważne, czy siedzisz w wannie, czy siekasz cebulę, przyjaciele mogą być tuż obok, opowiadając Ci o tym, co oni widzą dziś za oknem. Video-rozmowy online warto urządzać sobie regularnie, nie tylko w tzw. "ważnych sprawach". Może się okazać, że w niektórych rodzinach uda się w ten sposób po raz pierwszy od wielu lat spotkać w pełnym, rodzinnym składzie.

 

Specjalne święta i uroczystości

Mało kto zwrócił na to uwagę, ale pandemia przerwała wielu parom plany matrymonialne. Miał być ślub i wesele na 100 osób, a tu wirus pokrzyżował plany, wesele trzeba odłożyć na za rok lub dłużej. Niektórzy zdecydowali się wziąć ślub mimo wszystko, stąd wzrost popularności internetowej frazy "ślub przez Internet". Pomijając koszty emocjonalne, jest to wersja dla tych szczególnie oszczędnych, bo cena takiego internetowego wesela nie przekracza prawdopodobnie najskromniejszego nawet budżetu. Byli też tacy, którzy w tym roku planowali fantastyczne plany urodzinowe lub chcieli celebrować kupno nowego domu.

Na pewno nie polecamy organizowania takich zabaw w realu, ale czy internetowa wersja uroczystości na pewno nie może być śmieszna i przyjemna? Oto kilka wskazówek jak zorganizować online uroczystość weselną, urodzinową, czy jakąkolwiek inną:

 • Ogarnij kwestie techniczne. Przyda się z pewnością szybkie łącze i komputer z dużą ilością pamięci operacyjnej oraz dużym ekranem.
 • Dobrze, aby przynajmniej część zaproszonych gości znała się już wcześniej. Aby ułatwić im integrację, możesz stworzyć dla nich grupę np. na Facebooku lub Whatsappie. Przypilnuj, aby grupa miała kilku rozsądnych moderatorów, którzy nie dopuszczą do ewentualnych waśni. Może goście będą mieli jakiś fajny pomysł na to co zrobić, żeby Twoje urodziny/wesele, czy impreza były jeszcze fajniejsze? Na pewno Cię czymś zaskoczą.
 • Wymyśl humorystyczny element zabawy. Możesz na przykład poprosić gości o to, by nauczyli się jednej konkretnej piosenki i odśpiewali ją wspólnie podczas imprezy. Zależnie od okoliczności możesz wskazać konkretny utwór. Okaż litość i zaproponuj coś prostego, chyba, że Twoim gościom już wcześniej udowodniono talenty muzyczne lub wokalne. Inny pomysł integracyjny to specjalny dress-code.  Niech wszyscy przebiorą się za Czerwonego Kapturka albo Michaela Jacksona. Będzie śmiesznie.
 • Jak wiadomo, ważnym punktem każdej uroczystości rodzinnej jest menu. Poproś, aby uczestnicy Twojego przyjęcia/wesela/zabawy urodzinowej przygotowali takie samo menu. Niech to będzie coś prostego, choćby lody, pizza, spaghetti. Chodzi o to, aby taki sam posiłek zjeść razem. Dla ambitnych jest wersja zaproszenia gości na obiad - czyli zamówienia posiłków online, z dowozem pod wskazane adresy wszystkich gości. Minus: trudno zaaranżować sytuację, kiedy wszyscy kurierzy przyjeżdżają o tej samej porze (między innymi dlatego jest to wersja dla ambitnych). Jeśli organizujesz uroczystość urodzinową - nie zapomnij o zdmuchnięciu świeczki. Może także Twoi goście przygotują ciasta ze świeczkami, które będą dmuchać razem z Tobą?
 • Rozmowa przy "stole" także wymagać będzie pewnej moderacji. Poproś gości o to, by wymienili kilka fajnych wspomnień o Tobie lub osobie, której urodziny świętujecie. Można rozmawiać o tym co dobrego wydarzyło się w czasie pandemii lub rozwiązać przygotowany przez Ciebie lub dla Ciebie quiz.
 • Zaakceptuj z góry wszelkiego rodzaju pomyłki, usterki i uchybienia. To są w końcu urodziny/wesele/impreza w samym środku pandemii! Nic nie będzie takie jak sobie wymyśliłaś/łeś. Możesz być jednak pewny/pewna, że przyjdą tylko te osoby, którym naprawdę na Tobie zależy.

 

Grupowe aktywności online

Wirtualne spotkania towarzyskie przestały być nowością, zazwyczaj jednak ich kontekst związany jest z naszą aktywnością studencką lub zawodową. Życie toczy się dalej i nawet największe odludki od czasu do czasu marzą o imprezie. Jak integrować się przez Internet z grupą osób? W co grać i jak się bawić online? Oto kilka pomysłów.

 • Wspólne śpiewanie piosenek, czyli karaoke online. Listę utworów można wybrać wcześniej, można wykonać jakiś utwór dzieląc się zwrotkami. Wszystko zależy od Waszych chęci i inwencji.
 • Wspólne rozwiązywanie krzyżówki, przygotowanej przez kogoś z uczestników. Jej bohaterem powinien być ktoś z rodziny/grupy znajomych.
 • Gry drużynowe.
  • Kalambury - Wybrana osoba stara się przedstawić wylosowane hasło przy pomocy rąk i mimiki twarzy, bez mówienia. Na tej podstawie hasło musi być odgadnięte przez jej drużynę w ciągu np. 3 minut.
  • Literka M - Inną odmianą Kalamburów jest "opisywanie" wylosowanego hasła tylko i wyłącznie przy pomocy słów np. na literę m.
  • Jaki to tytuł? - Ktoś z drużyny losuje hasło, a reszta musi je odgadnąć zadając nie więcej niż 20 pytań.
 • Gry komputerowe i gry planszowe online. Nie chodzi tylko o Minecraft, czy Wybuchające Kotki, ale np. Monopol, Bingo, Scrabble, Warcaby, Inteligencję. Większość starych i lubianych gier planszowych dostępna jest online.
 • Wspólne oglądanie filmu. To wersja dla bliskich i przyjaciół, chyba, że film to Twoja własna produkcja z ostatnich tygodni i właśnie planujesz jego premierę dla znajomych.

 

Spotkania online mają swoje plusy. Mogą w nich uczestniczyć także osoby mieszkające bardzo daleko, które gdyby nie Internet, nigdy nie dotarłyby na naszą imprezę. Pamiętaj, że celem jest, by Twoi najbliżsi poczuli się szczęśliwi i kochani, by wiedzieli, że o nich myślisz i kiedy tylko nadejdzie czas, chętnie zobaczysz się z nimi w realu.