Jak ocenić własną zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę kredytu, której spłata w ustalonym terminie nie będzie stanowiła problemu dla kredytobiorcy. Wyliczenie zdolności kredytowej stanowi podstawę do ustalenia kwoty kredytu.

 

Czym jest zdolność kredytowa

 

Udzielając kredytu bank chce mieć pewność, iż wierzyciel spłaci go w terminie. To dlatego banki wymagają od swoich klientów potwierdzenia wszelkich danych finansowych umowami i zaświadczeniami – instytucja ta właśnie na podstawie wszystkich dokumentów i informacji zebranych we wniosku kredytowym wylicza zdolność kredytową. Wiele osób nie wie co zrobić kiedy traci się zdolność kredytową. Próbują w takich sytuacjach wnioskować o szybką pożyczkę przez internet. Warto jednak wiedzieć, że firmy pożyczkowe, tak jak banki, szacują naszą zdolność pożyczkową. Różnica polega na tym, że instytucje pozabankowe robią to na podstawie wniosku, który wypełniamy przez internet lub w placówce. Jeśli utrata zdolności kredytowej spowodowana jest zmianą umowy w firmie w której pracujemy, lub brakiem możliwości udokumentowania wszystkich swoich przychodów wówczas możemy spróbować samodzielnie wyliczyć zdolność pożyczkową. Pamiętajmy jednak, że należy podejść do tego tematu bardzo poważnie, bo choć firma pożyczkowa to alternatywa, gdy bank odmówi Ci pożyczki  to jednak zasady spłaty obowiązują nas tak samo – zadłużenie należy uregulować w umówionym terminie. Trzeba być więc ostrożnym, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

 

Wyliczenie zdolności kredytowej

 

W celu wyliczenia własnej zdolności kredytowej warto przez około miesiąc wypisywać swoje wpływy i wydatki. W tym celu przygotuj tabelę – w jednej kolumnie zapisuj swoje przychody, natomiast w drugiej wszelkie wydatki. Ważne, abyś wypełniał tabelę sumiennie, zgodnie z prawdą. Zapisuj nie tylko większe wydatki takie jak stałe opłaty miesięczne, ale także te małe, które w skali miesiąca mogą okazać się znacznym kosztem. Na tej podstawie możesz bardzo dokładnie wyliczyć swoją zdolność kredytową. Możesz ocenić z jakich przyjemności jesteś w stanie zrezygnować na rzecz spłaty pożyczki, oraz jaką kwotę możesz bez problemu spłacić jednorazowo.

 

Szybki sposób na obliczenie zdolności pożyczkowej

 

Jeśli jednak nie masz czasu na uzupełnienie takiej tabeli, gdyż pożyczka potrzeba jest Ci nagle, wówczas możesz skorzystać z uproszczonej oceny zdolności kredytowej. Jak doradzają specjaliści w nagłej sytuacji najbezpieczniejszym rozwiązaniem wyliczenia kwoty, której spłata nie będzie stanowiła zbytniego obciążenia twojego budżetu jest wypisanie wszystkich stałych opłat, a następnie odjęcie ich od sumy wszystkich stałych miesięcznych przychodów. Wysokość kwoty do spłaty nie powinna przekroczyć połowy twoich wolnych środków.

Następnym ważnym krokiem, po wyliczeniu swojej zdolności kredytowej, jest wybór oferty firmy pożyczkowej. W pierwszej kolejności powinieneś dowiedzieć się o jaką maksymalną kwotę możesz wnioskować, a także czy pierwsza pożyczka jest za darmo. W Wandoo nowi klienci mogą wypełnić wniosek o pierwszą darmową pożyczkę do 3000 zł. Następnie sprawdź na jaki okres możesz uzyskać daną chwilówkę. Wnioskując o internetową pożyczkę należy sprawdzić czy termin jej spłaty pokrywa się z datą wpływu środków, które zamierzasz przeznaczyć na spłatę zobowiązania. 

 

Złóż wniosek o pożyczkę online do 3000 zł

Kontakt z nami
Kontakt z nami